Olemme eläneet erilaista oppilaitosarkea maaliskuun 18. päivästä lähtien. Molemmat toimipaikkamme hiljenivät kuin veitsellä leikaten ja opiskelijat siirtyivät etätöihin. Sama koski henkilökuntaa. Työpisteet siirtyivät koteihin ja alkoi uudenlaisen arjen opettelu. Kauan tapetilla olleesta digiloikasta tuli todellisuutta kertaheitolla ja sen joutui ottamaan jokainen.

Siitä huolimatta näiden etäopetuksessa kuluneen 10 viikon aikana koulutuksia on jatkettu, päätetty ja myös aloitettu etänä.

Turun AKK onnittelee lämpimästi jokaista tämän vuoden puolella valmistunutta opiskelijaa.
Nyt on syytä juhlia ja taputtaa itselleen! 

Alla valmistuneet tutkinnoittain ajalta 1.1.-31.5.2020.

Ajoneuvonosturinkuljettajan ammattitutkinto

Koivuniemi, Sami Juhani
Nälli, Tuomas Leonpoika

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Abunofal, Basel J.S.
Adaro, Gerardo Mauricio
Akram Daham, Mohammed
Al-zawbai, Ali Abdulwahed
Amin, Mardin Azad
Boman, Miika Olavi
Fors, Teemu Tapio
Heikkinen, Marko Mikael
Kamil, Yousif Mohammed
Konttila, Taru Helena
Korkiakangas, Jeremias Tuukka Topias
Lehtinen, Hannu Matti Olavi
Ojala, Erkka Juhani
Oksa, Kari Pekka Mikael
Rugwire, Bertrand
Salman, Aiman
Toivonen, Juho Mikael
Yaseen, Sulaiman Younis

Isännöinnin ammattitutkinto

Carpelan, Camilla Maria
Makkonen, Irja-Liisa
Mustonen, Jarno Tapio
Nilsson-Rainio, Theressa Mira Elviira
Sainio, Mervi

Johtamisen erikoisammattitutkinto JET

Ahteenmäki, Mari
Korpiaho, Sari
Mäki, Mikko Matias
Pippola, Janne
Rämö, Riitta
Sonninen, Kalle Johannes
Taittonen, Markku

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja

Haapasaari, Jonna Katariina
Keskinen, Eero Santeri Kristian
Kiviniemi, Nina Marika
Lehtola, Kirsi Maria
Nariman, Arezu
Perkonmäki, Emmi Camilla
Radhakrishanan, Manjula
Saarinen, Venla Agrippa
Sormunen, Pirjo Päivikki

Kiinteistöpalvelujen erikoisammattitutkinto

Juhala, Jarno Ali Henrik

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Heikiö, Juuso Petteri

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Al Musawi, Yasser
Alhasan, Mohaimen
Häkkinen, Lidia
Kisialiova, Sviatlana
Lehtola, Jerry
Lemanczyk, Beata Katarzyna
Mahdi, Hayder Nassr
Ojanen, Kimmo Tuomas
Parjanne, Saija

Kunnossapidon ammattitutkinto

Peltonen, Mika Juhani

Kylmäasentajan ammattitutkinto

Raittila, Robert Aleksi
Saarimäki, Raimo Ilari

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Aho, Matias Petteri
Honkanen, Euang
Huotari, Oskari Otto Samuel
Häggström, Jani Michael
Hällilä, Heini Elina Annikki
Jokioinen, Maarit Satu Hannele
Järvinen, Joonas Aleksi
Koivukangas, Janne Valtteri
Koppelo, Miisa Marianna
Korpela, Minna Christa Karoliina
Leppänen, Miko Samuli
Murto, Janne Mikael
Naserkhani, Ashkan
Nieminen, Sami Veijo Antero
Nurmela, Maarit Aune Elvira
Ritari, Tuomas
Räsänen, Tarmo Tapani
Silén, Ellika Raya Louise
Sorjonen, Leena Helena
Tevameri, Heikki Matti Juhani
Tinnilä, Petteri Aleksi Tapio
Tång, Aleksi Mikael
Törn, Niina Maria
Vironen, Esa

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Auvinen, Mirka Maria
Berg, Pamela Kristina Olivia
Eranto, Anne Maarit Helena
Heinonen, Hanna Maria
Hintsala, Julia
Hirvi, Seija
Hurskainen, Ari Matias
Huttunen, Tanja Tuulia
Juntunen, Julius Esanpoika
Karlsson, Jan Miikael
Kotikivi, Veera
Kumpuoja, Maria
Metso, Marko Juhani
Paasu, Minna Marianne
Pakarinen, Juho Pekka
Peltonen, Tiina Kristiina
Puhakka, Katja Annika
Remes, Joni Kristian Aleksanteri
Ruskasuo, Roope Samuli
Sadiku, Egzon
Savolainen, Sami Markus
Sjöblom, Anni Marjut Helena
Soininen, Antti Esko Petteri
Söderblom-Laine, Hanna Maria
Tiainen, Lauri Svante Juhana
Toivanen, Annina
Wathén, Vesa
Vuori, Anna-Mari Pauliine
Ågren, Jani Mauri Miikkael
Österholm, Heidi Christine

Matkailualan perustutkinto, matka-asiantuntija

Kunnasvirta, Camilla

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja

Turkina, Natalia

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Al-zuabidi, Fatima Raad Abdulkareem
Cimili, Hysni
Gustafsson, Camilla Katariina
Heinmaa, Lauri
Hyrkäs, Miska Joonatan
Jääskeläinen, Oona Kristiina
Koppe, Tony Richard
Mäkinen, Jani Johannes
Wahlroos, Krista Johanna
Valmunen, Henna Charlotte
Valtonen, Lisa Emilia
Vuolanen, Tapani Elias

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Lahtinen, Timo Juhani

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, laitoshuoltaja

Fält, Sanna
Lintusalo, Edit Peppiina Adelina

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Ademi, Rukije
Ahonen, Secil Julia
Al-Zubaidi, Jarob Jihad Hamze
Amin, Salam Yedallah
Chukwu, Rita Chibuzor
Heino, Katja Kaarina
Hrescanu, Ionela-Raluca
Huseini, Vjollca
James, Upson
Karamalla, Zainab Atroun Kabashi
Lehtonen, Katja
Mariseva, Jelena
Myllyveräjä-Santanen, Anne Irmeli
Peci, Minire
Sadiku, Xhylferije
Ukwuoma, Chimezie Stanley
Westerlund, Ville Juhani

Rakennusalan perustutkinto, kivirakentaja

Al-Khadhim, Mazin Yas Khudhair
AL-Khuzaie, Mohammed Jawad Abed

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Arvonen, Alvar Aleksander
Be-Hanna, Fadi
Enroth, Kimi-Petteri
Järvi, Jonne Santeri
Silvennoinen, Toni
Vilén, Jouni Heikki Ilmari

Siivoustyönohjaajan erikoisammattitutkinto

Ekman, Hanna
Viitanen, Ismo

Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto, automaatioasentaja

Rantaseppä, Niko Mikael
Vainio, Vihtori Pekka

Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto, automaatioasentaja

Haapala, Teemu
Lahti, Tapani Antero
Linko, Marko Sakari
Vainio, Markku

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Abdulmaged, Omar Abdulelah
Al-Bayati, Arkan Maher Abdulkareem
Halushka, Mykola
Hammar, Reijo Graeme
Kaarne, Kari
Mäntylä, Timo Juhani
Rahimi, Nasrullah
Salminen, Ville Valtteri

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Beqiri, Hamze
Huovinen, Juha Tapani

Talotekniikan ammattitutkinto, kylmäasentaja

Lapila, Aleksi Johannes

Talotekniikan ammattitutkinto, rakennuspeltiseppä

Lehti, Mika Tapio

Talotekniikan erikoisammattitutkinto, ilmanvaihtoasentaja

Nore, Riku Matti

Talotekniikan erikoisammattitutkinto, rakennuspeltiseppämestari

Mannila, Juha Armas

Talotekniikan perustutkinto, ilmanvaihtoasentaja

Bajrami, Advan
Ben Larbi, Ibrahim Ben Mohammed
Feka, Ylber
Lindbom, Enni Minni
Lipponen, Mikko
Long, Vuthina
Pirttilä, Markus
Siltanen, Jarmo-Juhani
Turunen, Tapio Ilmari
Wilén, Ville

Talotekniikan perustutkinto, kylmäasentaja

Kaski, Pekka Aleksanteri

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Kalkas, Mikael Aaron

Tuotantotekniikan ammattitutkinto

Kuznetcov, Stanislav

Turvallisuusalan ammattitutkinto

Raitmaa, Elena
Tamminen, Timo Vesa Tapani

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja

Eräranta, Emma Lotta Johanna
Jalonen, Jesse Antero
Justen, Matilda Emilia
Laukkanen, Henna Kristiina
Lindström, Jerry Jymy Olavi
Manninen, Mila Tuulia
Merikanto, Tom Oscar
Ojanen, Erika Alexandra
Ranta, Tuukka Aarni Mikael
Ruiz Palacios, Krizha Ariane
Saari, Emilia Karoliina
Salminen, Maarit Alisa
Tuominen, Olli Juhani Valdemar

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto

Laukkanen, Niko Valtteri
Niinimäki, Jutta Eliisa
Savela, Ari Mikael
Sipilä, Markku Juhani
Sulkanen, Arttu Aleksi
Varvas, Jyrki Heikki Tapani

Vielä kerran onnea ja kaikkea hyvää tulevaan!

Taru Lehtonen

Kirjoittajasta Taru Lehtonen

Markkinointisuunnittelija. Vapaa-aikana sydäntä lähellä liikunta, musiikin kuuntelu ja keikat, käsityöt, aikuisten värityskirjat ja matkailu. Toista kautta mukana Team Rynkeby - God Morgon Turun hyväntekeväisyyspyöräilyjoukkueessa. Aina on monta rautaa tulessa! Motto: Sun pitää varoo mitä sä haluut, koska sä saat sen.